Lipensko

Spojujete rádi poznávání s pohybem nebo hledáte pěkné místo pro lenošivou dovolenou? Na Lipensku najdete obojí – je to ideální místo ty, kteří hledají pestré možnosti trávení volného času. Pěší turistika, cykloturistika, vodní sporty, koupání, houbaření, v zimě lyžování, snowboarding a bruslení, velmi dobré zázemí restauračních a ubytovacích zařízení, to je dnešní Lipensko.

Lipenské jezero   přehradní nádrž Lipno

 

Základní charakteristika

Lipensko je území okolo přehradní nádrže Lipno v jihozápadní části Jihočeského kraje. Táhne se od horního toku Vltavy podél hranic s Německem a Rakouskem až k obci Lipno nad Vltavou, podle níž dostala 44 km dlouhá vodní nádrž své jméno. Lipenská přehrada a její okolí je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava, tvoří její východní část.

Lipensko je dnes největší rekreační oblastí jižních Čech. Láká návštěvníky zejména přírodními krásami a rozmanitými možnosti trávení volného času. Najdeme zde unikátní přírodní lokality téměř nezasažené civilizací (pravý břeh Lipna), kulturní, technické a architektonické památky předchozích staletí, ale i nově budované moderní rekreační komplexy s hotely a penziony, restauracemi, obchody, hernami a diskotékami. Vodní plocha jezera přitahuje nejen milovníky klasického odpočinku na dece u vody, ale stále více i vyznavače mnoha vodních sportů a rybáře.

Lipensko   Čertova stěna