Obce regionu Lipno

Nová Pec

Nová Pec – obec na pravém břehu Lipna založená v polovině 17. století jako dřevařská osada. Dnes je častým výchozím místem pro turistické výlety, například na Plešné jezero, Třístoličník, Medvědí stezku, Jelení Vrchy nebo Schwanzenberský plavební kanál.

Horní Planá

Horní Planá – založena ve 14. století mnichy z kláštera Zlatá Koruna. Dominantou města je původně gotický kostel sv. Markéty (1374). Dnes je s více než 2 200 obyvatel největším městem na levém břehu Lipenské přehrady a spadají pod ní i další okolní osady jako např. Zvonková, Bližší Lhota, Pernek, Hodňov, Hůrka, Karlovy Dvory, Jenišov. Narodil se zde „básník Šumavy“ Adalbert Stifter (1805–1868). V jeho rodném domě je zřízeno muzeum.

Černá v Pošumaví

Černá v Pošumaví – první zmínky o obci „na černé řece“ pocházejí ze 13. století. V 16. století zde byl postaven knížecí pivovar, který zásoboval široké okolí, včetně vyšebrodského kláštera. Lipenská přehrada tu dosahuje největší šířky a vytváří příznivé podmínky pro jachting a windsurfing a pro vyznavače rybářského sportu.

Frymburk

Frymburk – vznikl ve 13. století jako trhová osada na obchodní stezce z Horních Rakous do Českého Krumlova. Přes most, který zde kdysi vedl přes Vltavu, se prý roku 1467 vracelo mírové poselstvo Jiřího z Poděbrad. Ze všech stran poutá pozornost věž kostela sv. Bartoloměje ze 13. století, který byl přestavěn v pozdně gotickém slohu.

Přední Výtoň

Přední Výtoň – byla založena ve 14. století na místě dvou klášterů, je jedinou větší obcí na pravém břehu Lipna. Spravuje také osady Pasečná, Svatý Tomáš, Frýdava a tři hraniční přechody do Rakouska. Je výchozím bodem pro cykloturisty i pěší turisty k výletům do okolní krajiny a na rakouskou stranu Šumavy. Sportovní vyžití nabízí nový moderní Areál letních sportů.

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou – původně dřevařská osada z 16. století, plavilo se odtud dřevo do českého vnitrozemí. Výstavbou Lipenské přehrady se stalo jedním z nejvyhledávanějších rekreačních center. Dnes jsou zde dva velké moderní areály pro sport a relaxaci – přímo u přehrady Marina Lipno (aquapark) a asi kilometr na sever Kramolín, zimní středisko lyžování a snowboardingu.

Loučovice

Loučovice – obec ze 14. století, dodnes se z této doby zachovala kaple sv. Prokopa a o století mladší kostel sv. Oldřicha, patrona rybářů. Více než staletou tradici zde má výroba buničiny a různých druhů papírů. Na místním úseku Vltavy, tzv. Čertových proudech, se pravidelně pořádají závody ve vodním slalomu.

Vyšší Brod

Vyšší Brod – jak název napovídá, na počátku byla strážní ves na obchodní stezce u brodu přes Vltavu. Ve 13. století Vítkovci založili cisterciácký klášter, který je zde dodnes. Nejstaršími stavbami jsou původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, kapitulní síň a ambit. V podzemí kostela se nachází hrobka rodu Rožmberků, roku 1612 zde byl pohřben i poslední z nich, Petr Vok. V blízkosti obce se rozkládá přírodní rezervace Čertova stěna, rozsáhlé kamenné moře.