Významné osobnosti Lipenska


Adalbert Stifter

Adalbert Stifter (1805–1868) Německy píšící spisovatel, básník a malíř, osobnost spojená s Horní Planou, kde se narodil v rodině tkalce. Vystudoval přírodní vědy a právo, brzy se projevilo jeho malířské a literární nadání. Žil a pracoval v Linci, za svého života obdržel od císaře několik ocenění za rozvoj umění a vědy. V povídkách a románech (např. Z kroniky mého rodu, Popsaná jedlička, Vítek) popisuje a oslavuje krásy šumavské přírody, líčí osudy obyvatel Šumavy, vzpomíná na dětství. Svůj rodný kraj zpodobňoval i jako malíř krajin ve stylu biedermeieru. Na české, rakouské i německé straně Šumavy najdeme mnoho míst, která nějakým způsobem tuto osobnost připomínají.


Karel Klostermann

Karel Klostermann (1848–1923) Je nazýván spisovatelem Šumavy. Dětství prožil na různých místech Šumavy. Ve Vídni se stal redaktorem časopisu a začal psát první povídky. Nejdříve psal německy, později jen česky. Celkem napsal okolo 150 románů a povídek, např. Ze světa lesních samot, Šumavské povídky, V ráji šumavském. Jak už názvy napovídají, zachycuje Šumavu v její původní nedotčené podobě, popisuje život prostých lidí, službu lesníků a těžkou práci dřevařů, zachycuje věčný zápas lidí s přírodou.
Josef Rosenauer

Josef Rosenauer (1735–1804) Stavitel Schwarzenberského plavebního kanálu. V roce 1774 představil svůj plán na vybudování kanálu, kterým by se plavilo dříví do Rakouska. Systémem umělých i přírodních přítoků chtěl propojit povodí Vltavy a Dunaje a to se mu nakonec podařilo. První část kanálu v délce 27 km byla dokončena roku 1791, dřevo urazilo cestu do Vídně za osm dní. Druhá část kanálu s tunelem nad Jelením byla dokončena v roce 1822. Hotový kanál byl dlouhý 44 km, široký až 4 m a po celé délce byl vyložen kamennými deskami.