Schwarzenberský kanál

Naučná stezka byla slavnostně otevřena dne 17. 5. 2003. Vede od parkoviště na Jeleních Vrších (u dolního portálu) podél kanálu na Raškov nad Novou Pecí, kde je také možnost parkování pro motoristy.

Naučná stezka byla slavnostně otevřena dne 17. 5. 2003. Vede od parkoviště na Jeleních Vrších (u dolního portálu) podél kanálu na Raškov nad Novou Pecí, kde je také možnost parkování pro motoristy. Spojuje na svých 9 km délky mnoho atraktivních částí technického díla: od tunelu (v současnosti dlouhý 397,22 m) s architektonicky vyvedenými vstupními portály, připojení Jeleního smyku vyúsťujícího z Jeleního jezírka, Rosenauerovu kapličku v místě křížení s Jezerním potokem přitékajícím z Plešného jezera, Jezerní smyk, akvadukt u Rossbachu, který je zároveň viaduktem nad Koňským potokem přitékajícím od napájecí nádržky Říjiště, "nezapomenutou" kamennou lavičku, několik stavidel a bočních propustí po celé délce stoky a hlavně krásnou přírodu Šumavy s nezapomenutelnými zvuky, vůněmi a vjemy pro všechny smyslové orgány.

Kanál sloužil k plavení dříví od roku 1793 do roku 1962, tedy téměř 170 let, a v době předválečné patřil mezi největší chlouby schwarzenberských panství. V období komunismu se však kanál neudržoval a na mnoha úsecích byl zanešen a poničen. V současnosti je zrekonstruováno na 15 km z původní délky a dané části jsou prohlášeny technickými památkami. Doporučujeme naplánovat návštěvu trasy v čase termínu ukázkového plavení na kanálu, pak zažijete dotek minulosti na vlastní kůži.

Stezka je vhodná pro všechny: cyklisty, pěší turisty, v zimě pro běžkaře a vzhledem k rovnému, nenáročnému povrchu a dosažitelnosti i pro vozíčkáře a další návštěvníky.

Schwarzenberský kanál, Kam na výlet Lipno