Vyšší Brod

Vyšší Brod – pokladnice kulturních a přírodních krás

Z Vyšebrodska si nezapomenutelné zážitky odnese každý, ať už se rozhodne pro tichá přírodní zákoutí, sportovní výzvy nebo památky minulosti.

Vyšší Brod se rozkládá v Šumavském podhůří, přičemž do Horních Rakous je to odtud jen malý kousek. Kdysi se zde přes Vltavu brodily obchodní karavany, dnes je Vyšší Brod cílem všech, kteří hledají neopakovatelné zážitky a příjemný odpočinek. Zdejší cisterciácké opatství založili Rožmberkové roku 1259 jako místo svého posledního odpočinku.

Vyšší Brod – pokladnice kulturních a přírodních krás

Z Vyšebrodska si nezapomenutelné zážitky odnese každý, ať už se rozhodne pro tichá přírodní zákoutí, sportovní výzvy nebo památky minulosti.

Vyšší Brod se rozkládá v Šumavském podhůří, přičemž do Horních Rakous je to odtud jen malý kousek. Kdysi se zde přes Vltavu brodily obchodní karavany, dnes je Vyšší Brod cílem všech, kteří hledají neopakovatelné zážitky a příjemný odpočinek. Zdejší cisterciácké opatství založili Rožmberkové roku 1259 jako místo svého posledního odpočinku. Klášter ukrývá vzácné poklady minulosti: knihovnu se 70 000 svazky, Vyšebrodskou Madonu i legendární Závišův kříž. Historii poštovnictví představuje Poštovní muzeum.

Nenechte si ujít ani vodopády sv. Wolfganga a Čertovu stěnu. Vyšší Brod je výchozím bodem vodáckých výletů po Vltavě, vodákům slouží řada půjčoven vybavení. Tradičně v září odtud vyplouvají na Vltavu kuriózní plavidla.

Komfortní ubytování nabízí místní hotely a penziony, restaurace zase krajové speciality. Vyhlášené jsou výrobky zdejšího minipivovaru, cukrárny a pekárny. Ostatně na čerstvém povětří každému pořádně vytráví…

Víte, že…

„Závišův kříž – splendor mysticus“ – drahocenný relikviář Cisterciáckého opatství Vyšší Brod bývá stavěn naroveň Českých korunovačních klenotů.
www.klastervyssibrod.cz

Informační centrum
otevřeno po–pá 7:30 až 16:00
červenec+srpen po–ne 7:30 až 18:00

Vyšší Brod, Služby a tipy Lipno